Farní pouť do Maďarska, Rakouska a na Slovensko

ROK  2024 JE ROKEM MODLITBY

Římskokatolická farnost Ostrava – Moravská Ostrava Vás zve na poutní zájezd, který pořádá na významná poutní místa v Maďarsku, Rakousku a Slovensku ve

dnech 27. 4. – 1. 5. 2024

Duchovní vedení: Mons. Jan Plaček

Ubytování: v Maďarsku – Šoproň, 4 noci ve dvou a třílůžkových pokojích v hotelu Szieszta

Cena: 8 700,- Kč (v ceně je zahrnuta doprava, ubytování, polopenze, turistické pojištění, welness v hotelu, vstupné Pannonhalma a Hronský Beňadik)

Program:

Každý den ranní chvály a mše sv.

1. 4. sobota – 6.00 hod. odjezd autobusem od katedrály Božského Spasitele.

Návštěva Trnavy, mše sv. v katedrále, prohlídka města,

18.00 hod. příjezd do Šoproňu – ubytování, večeře.

1. 4. neděle – snídaně, mše sv. v Šoproňu, prohlídka historického města, odpoledne

návštěva města Szombately – rodiště sv. Martina.

1. 4. pondělí – snídaně, odjezd na poutní místo Mariazell v Rakousku – mše sv. Na zpáteční

cestě prohlídka kláštera St. Pölten, večeře.

1. 4. úterý – snídaně, odjezd na poutní místo Pannonhalma – mše sv., prohlídka kláštera,

individuální program, večeře.

1. 5. středa – snídaně, odjezd na poutní místo Ostřihom – prohlídka, Hronský Beňadik – mše

sv., prohlídka kláštera, Baňská Štiavnica.

Příjezd do Ostravy kolem 21.00 – 21.30 hod.

Přihlásit se můžete ve farní kanceláři během úředních hodin nebo

Eva Porubová tel. 737218876

Peníze je nutné zaplatit do týdne po přihlášení.

Storno podmínky: od 14. dubna 2024 při odhlášení nelze peníze vrátit.

Změna programu vyhrazena.

Pannonhalma

Benediktinští mniši z Itálie, Německa a břevnovského kláštera v Čechách se na tomto místě usadili v r. 996 a mezi obyvateli šířili křesťanství. Rádce sv. Vojtěcha, benediktinský mnich Radlo, se stal prvním opatem pannonského kláštera pod jménem Anastazius. Bazilika sv. Martina byla postavena ve 13. století na základech kostela z 11. století. Nejkrásnějším prostorem kláštera je knihovna. Je zde 400 000 svazků, přičemž její počet se každoročně zvyšuje četnými dary. Pannonhalma se stala význačným duchovním centrem Maďarska a celé střední Evropy, jimž je dodnes. Arciopatství podléhá přímo Svatému Stolci.

Ostřihom

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha, zkráceně Ostřihomská bazilika, je hlavním sídlem maďarské katolické církve a největším kostelem v Maďarsku. Dokončena a vysvěcena byla r. 1856. Podle „Větší štěpánské legendy“ v r. 974 pražský biskup sv. Vojtěch pokřtil sv. Štěpána. Svatý Štěpán I. Uherský byl první uherský panovník (997-1038).

Mariazell

Nejslavnější poutní místo ve střední Evropě, kde se každoročně vydávají davy lidí z nejrůznějších koutů Evropy, aby navštívili baziliku Narození Panny Marie. Uprostřed lodi kostela se nachází tzv. Zázračná kaple. V jejím interiéru naleznete oltář s románskou sochou trůnící Madony s Ježíškem. Socha se datuje do období kolem roku 1300 a byla sem přenesena mnichem Magnusem z benediktinského kláštera sv. Lamberta. Od té doby, co zde soška vyřezaná z lipového dřeva stojí, se zázračně začaly plnit modlitby věřících.

Sankt Pölten

Počátky současného opatství a také kostela se datují kolem roku 790, kdy benediktini zde přinesli ostatky svatého Hippolyta. V r. 828 opatství záviselo na diecézi Passavia, části Velké Moravy. V r. 1785 byl kostel povýšen na katedrálu (Santa Maria Assunta – Nanebevzatá).

Hronský Beňadik

Benediktinské opatství v Hronském Beňadiku bylo vysvěceno v roce 1075. Již od počátku existence se klášter kromě šíření duchovního slova proslavil i jako významné centrum středověké kultury a vzdělanosti, ale i technického pokroku. Odtud pochází Nitranský kodex, latinský evangeliář, nejstarší text napsaný v latině na slovenském území. V kostele je umístěna relikvie Boží krve darovaná klášteru králem Matyášem Korvínem.

Szombathely

Nejstarší město v Maďarsku, v r. 43 n. l. zde Římané vybudovali obchodní sídlo. Ve městě se narodil sv. Martin s Tours.

Šoproň

Dnes je to jedno z nejkouzelnějších středověkých měst v Maďarsku. Město má více jak tisíciletou minulost.